po wyborach: Podsumowanie kampanii

Autorzy tekstu:
Mateusz Piotrowski
mateusz.piotrowski@europeapatient.com
Krzysztof Mroczkowski
krzysztof.mroczkowski@europeapatient.com

“Nie płaczemy i nie otwieramy szampana” – tekst w “Nowym Obywatelu”.

Podsumowanie wyników kampanii. Nie z perspektywy dni tylko dekad.
I nie z perspektywy “kto – kogo” tylko spraw, których pilnujemy w Pacjencie Europa, czyli:

  • sprawiedliwej transformacji
  • silnej i bezpiecznej Polski w stabilnej UE
  • zdrowia publicznego
  • jakości zbiorowego namysłu nad rzeczpospolitą:

“Będziemy mieli teraz test tego, na ile nowy rząd i organizacje pozarządowe będą dbać o społeczną sprawiedliwość zielonej transformacji – gdy zniknie straszak PiS-u przy władzy”.

“Słychać komentarze, że Polska wróciła na Zachód. Ale Zachód, na który wróciła, nie jest już tym samym Zachodem, do którego dołączaliśmy w 2005. A niestety główne partie i ich intelektualiści w większości posługują się starą mapą Europy.”

“Mamy nadzieję, że [słaby wynik Konfederacji] skłoni partie, które do tej pory mniej lub bardziej kopiowały za Konfederacją np. stosunek do zdrowia publicznego (w tym np. przeciwdziałania Long COVID przez zapewnienie dobrej jakości powietrza w budynkach) do słuchania naukowców, organizacji pozarządowych czy rodziców, którzy nie chcą, by ich dzieci były narażone na wysokie ryzyko chorób płuc i układu nerwowego”.

“Polska potrzebuje dzisiaj zachowania przez obywateli trzeźwego i czujnego osądu, dobrego poinformowania, a także żywej i przede wszystkim głębokiej debaty, nie wykluczającej na wstępie innych punktów widzenia. Chłodnych, trzeźwych i czujnych umysłów wielu Polaków”