SmogLab i Onet o apelu do komisji europejskiej
Wraz z dziesięcioma innymi organizacjami podpisaliśmy
apel dotyczący wsparcia dla górników
Nie możemy powtarzać błędów transformacji lat 90. Apel o wsparcie dla górników
Kontakt:
Mateusz Piotrowski
mateusz.piotrowski@europeapatient.com
“Organizacje pozarządowe apelują do Komisji Europejskiej o działania, które posłużą osobom zatrudnionym w sektorach związanych z węglem brunatnym w Polsce. Konkretnie chodzi o przychylną opinię i zgodę na udzielenie pomocy publicznej w odniesieniu do ustawy przyjętej przez Sejm w sierpniu 2023 roku. – Chcemy sprawiedliwej transformacji. A ta już się dokonuje – mówi SmogLabowi Mateusz Piotrowski ze Stowarzyszenia Pacjent Europa, jednego z sygnatariuszy listu”.
Apel dotyczy wsparcia przez KE ustawy mającej na celu zapewnienie świadczeń socjalnych pracownikom przedsiębiorstw energetycznych i górniczych, które redukują zatrudnienie z powodu stopniowego wycofywania się z wydobycia węgla brunatnego i produkcji energii elektrycznej z węgla. Obejmuje ona m.in. urlopy energetyczne, urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne.
“Nasz list jest przede wszystkim wyrazem tego, że chcemy sprawiedliwej transformacji. Jako sygnatariusze, czyli organizacje ekologiczne, eksperckie i ruchy klimatyczne, domagamy się, by obydwa te słowa były równie ważne. Czyli i transformacja, i sprawiedliwa – mówi SmogLabowi dr Mateusz Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Pacjent Europa, który jest jednym z sygnatariuszy listu. – Ważne w tym kontekście jest to, że transformacja już de facto się dzieje. Dlatego kluczowe jest, by już teraz zabezpieczyć pozycję pracowników sektora elektroenergetycznego i górniczego, związanych z węglem brunatnym. Jeśli chcemy, by transformacja energetyczna rzeczywiście się wydarzyła i miała społeczne poparcie, to nie możemy powtarzać błędów transformacji ustrojowej. Nie chcemy powtórki z Wałbrzycha lat 90. Stąd nasze poparcie i podpis pod listem skierowanym do Komisji Europejskiej – podkreśla Piotrowski.”
“(…) Ustawa ma objąć świadczeniami ok. 23 tys. pracowników z 34 przedsiębiorstw. W tym spółek energetycznych z różnych części Polski oraz kopalni węgla brunatnego w regionie konińskim, bełchatowskim i Turowa”. Pierwszymi beneficjentami wsparcia, które zakłada ustawa, mieliby być pracownicy i pracowniczki Grupy Kapitałowej ZE PAK. Konkretnie chodzi o ok. 2,2 tys. osób zatrudnionych w ZE PAK SA, KWB Konin SA, PAK Serwis Sp. z o.o. oraz PAK Górnictwo Sp. z o.o.” .
Apel podpisali:
-
CEE Bankwatch Network: Miłosława Stępień, Koordynatorka ds. sprawiedliwej transformacji na Europę Środkowo-Wschodnią
-
Fundacja Instrat: Michał Hetmański, Prezes Zarządu
-
Fundacja Instytut Zielonej Przyszłości: Agata Kuźmińska, Prezeska Zarządu
-
Fundacja “Rozwój TAK – Odkrywki NIE”: Tomasz Waśniewski, Prezes Zarządu
-
Fundacja WWF Polska: Mirosław Proppé, Prezes Zarządu
-
Greenpeace Polska: Krzysztof Cibor, Koordynator Zespołu Kampanii
-
Inicjatywa WSCHÓD: Wiktoria Jędroszkowiak, Współzałożycielka
-
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA: Radosław Gawlik, Prezes Stowarzyszenia
-
Stowarzyszenie Pacjent Europa: Mateusz Piotrowski, Prezes Zarządu
-
Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki: Urszula Stefanowicz
-
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć: Joanna Furmaga, Prezeska Zarządu