SmogLab i Onet o apelu do komisji europejskiej

Wraz z dziesięcioma innymi organizacjami podpisaliśmy
apel dotyczący wsparcia dla górników

Nie możemy powtarzać błędów transformacji lat 90. Apel o wsparcie dla górników

“Organizacje pozarządowe apelują do Komisji Europejskiej o działania, które posłużą osobom zatrudnionym w sektorach związanych z węglem brunatnym w Polsce. Konkretnie chodzi o przychylną opinię i zgodę na udzielenie pomocy publicznej w odniesieniu do ustawy przyjętej przez Sejm w sierpniu 2023 roku. – Chcemy sprawiedliwej transformacji. A ta już się dokonuje – mówi SmogLabowi Mateusz Piotrowski ze Stowarzyszenia Pacjent Europa, jednego z sygnatariuszy listu”.

Apel dotyczy wsparcia przez KE ustawy mającej na celu zapewnienie świadczeń socjalnych pracownikom przedsiębiorstw energetycznych i górniczych, które redukują zatrudnienie z powodu stopniowego wycofywania się z wydobycia węgla brunatnego i produkcji energii elektrycznej z węgla. Obejmuje ona m.in. urlopy energetyczne, urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne.

“Nasz list jest przede wszystkim wyrazem tego, że chcemy sprawiedliwej transformacji. Jako sygnatariusze, czyli organizacje ekologiczne, eksperckie i ruchy klimatyczne, domagamy się, by obydwa te słowa były równie ważne. Czyli i transformacja, i sprawiedliwa – mówi SmogLabowi dr Mateusz Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Pacjent Europa, który jest jednym z sygnatariuszy listu. – Ważne w tym kontekście jest to, że transformacja już de facto się dzieje. Dlatego kluczowe jest, by już teraz zabezpieczyć pozycję pracowników sektora elektroenergetycznego i górniczego, związanych z węglem brunatnym. Jeśli chcemy, by transformacja energetyczna rzeczywiście się wydarzyła i miała społeczne poparcie, to nie możemy powtarzać błędów transformacji ustrojowej. Nie chcemy powtórki z Wałbrzycha lat 90. Stąd nasze poparcie i podpis pod listem skierowanym do Komisji Europejskiej – podkreśla Piotrowski.”

“(…) Ustawa ma objąć świadczeniami ok. 23 tys. pracowników z 34 przedsiębiorstw. W tym spółek energetycznych z różnych części Polski oraz kopalni węgla brunatnego w regionie konińskim, bełchatowskim i Turowa”. Pierwszymi beneficjentami wsparcia, które zakłada ustawa, mieliby być pracownicy i pracowniczki Grupy Kapitałowej ZE PAK. Konkretnie chodzi o ok. 2,2 tys. osób zatrudnionych w ZE PAK SA, KWB Konin SA, PAK Serwis Sp. z o.o. oraz PAK Górnictwo Sp. z o.o.” .

Apel podpisali:

 

 • CEE Bankwatch Network: Miłosława Stępień,  Koordynatorka ds. sprawiedliwej transformacji na Europę Środkowo-Wschodnią
 • Fundacja Instrat: Michał Hetmański, Prezes Zarządu
 • Fundacja Instytut Zielonej Przyszłości: Agata Kuźmińska, Prezeska Zarządu
 • Fundacja “Rozwój TAK – Odkrywki NIE”: Tomasz Waśniewski, Prezes Zarządu
 • Fundacja WWF Polska: Mirosław Proppé, Prezes Zarządu
 • Greenpeace Polska: Krzysztof Cibor,  Koordynator Zespołu Kampanii
 • Inicjatywa WSCHÓD: Wiktoria Jędroszkowiak, Współzałożycielka
 • Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA: Radosław Gawlik, Prezes Stowarzyszenia
 • Stowarzyszenie Pacjent Europa: Mateusz Piotrowski, Prezes Zarządu
 • Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki: Urszula Stefanowicz
 • Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć: Joanna Furmaga, Prezeska Zarządu