żeby w rolnictwie zostało choć trochę humanizmu 

Rozmowa Mateusza Piotrowskiego z Wiesławem Grynem

Wywiad, “Więź”, 22 kwietnia 2024

Pierwsza z cyklu debat przedwyborczych “Ziemia obiecana czy ziemia niczyja?” odbyła w budynku maszynowni byłej kopalni „Michał” w Siemianowicach Śląskich.

CONTACT:

Mateusz Piotrowski
mateusz.piotrowski@europeapatient.com

Najważniejszym wnioskiem z tej dyskusji dla mnie jest to, że wszystkie środowiska tu obecne chcą dobrze współpracować dla dobra regionu, dla dobra Śląska.

Piotr Pyzik

Wiceminister Aktywów Państwowych

Jestem przekonany, że jeżeli mówimy o transformacji Śląska i wykorzystaniu terenów pogórniczych, to my musimy przede wszystkim zadbać o to, żeby na miejsce dobrej jakości miejsc pracy przyszły nowe.

Maciej Konieczny

Lewica

Uczestnicy i uczestniczki debaty rozmawiali o przyszłości Śląska i sprawiedliwej transformacji energetycznej. Mierzyli się z takimi pytaniami, jak: Czy jest szansa na zmianę prawa dotyczącego gruntów i budynków pokopalnianych? Czy tereny pokopalniane zostaną w końcu odblokowane pod inwestycje? Czy śląscy politycy są gotowi zawrzeć ponadpartyjny sojusz w tej sprawie? 

W dyskusji wzięli udział kandydaci i kandydatki ze wszystkich komitetów wyborczych: 

  • Ewa Fendrych (Bezpartyjni Samorządowcy)
  • Krzysztof Gadowski (KO)
  • Maciej Konieczny (Lewica)
  • Anna Mandrela (Konfederacja)
  • Piotr Masłowski (Trzecia Droga Polska 2050 – PSL)
  • Piotr Pyzik (PiS)

Podczas obrad były obecne także osoby ze środowisk górniczych, między innymi: Janusz Olszowski – prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Agata Zielińska – dyrektor ds. administracji i współpracy z zagranicą oraz członek zarządu GIPH, Maria Włoskowicz z fundacji Frank Bold, Leszek Żogała – wójt gminy Gierałtowice i przedstawiciel Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Sylwia Jarosławska-Sobór z Głównego Instytutu Górnictwa, Bogusław Studencki i Grzegorz Trefon z Forum Związków Zawodowych Kadra, Andrzej Chwiluk i Jerzy Hubka z ZZG Makoszowy, Patryk Białas ze stowarzyszenia BoMiasto, Dagmara Kubik z Rzecz Społeczna, Wacław Czerkawski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Artur Wieczorek – Zieloni.

Debatę poprowadził Bartosz Wojsa, a wprowadzenie przygotowała Alina Pogoda z Polskiej Zielonej Sieci. 

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia.