Spółdzielnie jako stabilne zatrudnienie w regionie
Tekst Marka Lussy
LM Lokalne Media, 29 listopada 2024
Region koniński i Wielkopolska Wschodnia stoją przed dużym wyzwaniem. Kończy się wydobycie węgla, zamykana jest ostatnia odkrywka. (…) Wielu pracowników, ich rodziny oraz zwykli mieszkańcy okolicy patrzą na te zmiany ze zrozumiałym niepokojem.
KONTAKT:
Mateusz Piotrowski
mateusz.piotrowski@europeapatient.com
Marek Lussa
marek.lussa@europeapatient.com
Paulina Nowak
paulina.nowak@europeapatient.com
Cieszymy się, że udało się przekonać Komisję Europejską, samorząd i innych partnerów, żeby zarówno zapewnić odprawy i emerytury, jak i środki na tworzenie nowych, dobrych, stabilnych miejsc pracy w regionie. Od kilku lat wspieramy ten proces i chcemy wspierać go dalej, pomagając pracownikom, którzy zdecydują się wybranie nowej, przedsiębiorczej ścieżki w ramach spółdzielni.
Ponad 80 proc pracowniczek i pracowników ZE PAK to osoby powyżej 40 roku życia. Dla całego regionu praca w kopalniach była podstawą zatrudnienia i bezpieczeństwa. Dlatego to właśnie tutaj najważniejsze jest, aby transformacja i odejście od węgla jak najmniej obciążały najsłabszych.
Polecamy tekst Marka Lussy o przyszłości i możliwościach stabilnego zatrudnienia opublikowany na Portalu LM.pl.
“Odpowiedzią Wielkopolski Wschodniej na wyzwania stojące przed rynkiem pracy wynikającym z transformacji energetycznej powinno być tworzenie nowych, stabilnych miejsc pracy. Jedną z metod na osiągnięcie tego celu jest budowanie miejscowego dobrobytu przez partnerstwo na rzecz przedsiębiorczości społecznej – spółdzielni socjalnych.
Dlaczego właśnie przedsiębiorczość społeczna i spółdzielnie? Jest to model prowadzenia działalności gospodarczej, który ma wielkie, jeszcze przedwojenne tradycje, także w Wielkopolsce. I choć nadal nie jest popularny we współczesnej Polsce, to może pomóc realizować interesy pracowników sektora energetycznego w Wielkopolsce Wschodniej, mieszkańców oraz samorządów tego regionu. Model ten sprzyja tworzeniu lokalnych miejsc pracy, czyli generuje korzyści blisko miejsc zamieszkania pracowników spółdzielni. Dla osób, które większość życia zawodowego spędziły w dużych organizacjach, pracując zespołowo, bezpieczniej jest łączyć się w grupę osób o wspólnym interesie i z uzupełniającymi się kompetencjami. Jednocześnie, pracownicy jako członkowie spółdzielni mają zapewniony udział w zyskach na zasadach, które sami współtworzą”.