Odbudowa Ukrainy

Mateusz Piotrowski gościem podcastu “Układ Otwarty – Igor Janke”

Kontakt:


Mateusz Piotrowski

mateusz.piotrowski@europeapatient.com

Mateusz Piotrowski był gościem podcastu “Układ Otwarty – Igor Janke”, w którym podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi działań związanych z wojną na Ukrainie. W trakcie rozmowy podkreślił konieczność myślenia o przyszłości tego kraju, zwracając uwagę na to, jakie wyzwania i cele powinny przyświecać odbudowie Ukrainy po konflikcie zbrojnym. 

“Wcale nie jest oczywiste, że dzieci i kobiety będą chciały po wojnie wrócić na Ukrainę. Musimy już teraz myśleć o tym jakie państwo tam zbudujemy, żeby je do tego zachęcić”. Dlatego już teraz warto rozważać, jakie państwo zbudować, aby przyciągnąć mieszkańców. Podkreślił też znaczenie budowy silnych usług publicznych i instytucji.

W kontekście utraty wpływów oligarchów podkreślił, że to ważny moment, ale wiąże się z kryzysem na rynku pracy. Zaznaczył, że konieczne jest teraz rozpoczęcie rozmów na temat związanych z pracą kwestii. Wskazał również, że walka z korupcją jest obecnie głównym tematem, szczególnie w zachodnim świecie. “Nacisk na zwalczanie korupcji to jest to, o czym się mówi najgłośniej w zachodnim świecie”. 

Pytany o szanse na wyczyszczenie ukraińskiego systemu sądowniczego, podkreślał, że jest to ważne zadanie, a odbudowa Ukrainy, z jego perspektywy, ma strategiczne znaczenie dla Polski i całej Europy. 

W odniesieniu do sytuacji Ukrainy w G7, Piotrowski zaznaczył, że w społeczeństwie ukraińskim akceptacja dla korupcji maleje, co stanowi rzeczywistą zmianę. Podkreślił, że choć kiedyś wielu uważało korupcję za oczywistość, obecnie następuje realna zmiana i społeczeństwo staje się bardziej świadome i niechętne wobec takich praktyk. 

Poniżej całość, serdecznie polecamy ten wywiad!